Osnovan 2021. godine, JU Audio-vizuelni centar Republike Srpske je do 7. jula 2023. godine zaključio ukupno 163 ugovora, od čega je čak 160 direktnih sporazuma! Do sada su proveli samo jedan transparentni postupak kada je riječ o radovima, a i taj je bio „podebljan“ novim ugovorom za dodatne radove, čija je vrijednost skoro na zakonskoj granici od 20%
Piše: Dino Cviko
Direktni sporazumi predstavljaju zakonit način provođenja javnih nabavki. U tom slučaju, nema javnog nadmetanja ponuđača, ugovorni organi najčešće se direktno obraćaju firmama s kojima zaključuju ugovore vrijednosti do 6.000 KM bez PDV-a.
Naravno, prostor za zloupotrebe kod zaključivanja direktnih sporazuma je velik. To je prepoznala i Agencija za javne nabavke BiH, pa je nedavno izdala saopćenje u kojem je direktne sporazume nedvomisleno označila netransparentnim.
„Posebno treba imati u vidu da se radi o netransparentnom postupku javne nabavke, te da se ponuđači koji su registrovani za obavljanje djelatnosti koja je predmet nabavke, dovode u neravnopravan položaj“, naveli su, između ostalog, iz Agencije za javne nabavke BiH.
Na zvaničnom Portalu javnih nabavki javnim organima ostavljena je, stoga, mogućnost da i u slučaju postupka direktnog sporazuma, transparentno, pozovu ponuđače da dostave ponude s ciljem zaključivanja direktnog sporazuma.
„Stoga ukazujemo ugovornim organima da i u slučaju postupka direktnog sporazuma nastoje, gdje je i kada je to moguće, osigurati aktivnu i pravičnu konkurenciju pozivanjem većeg broja ponuđača za učešće u postupku direktnog sporazuma, što bi bila dobra praksa u sistemu javnih nabavki“, istakli su iz Agencije.
Međutim, i pored svih preporuka i stavova Agencije za javne nabavke BiH, brojni ugovorni organi u BiH i dalje ne koriste mogućnost da postupak provođenja direktnih sporazuma učine što transparentnijim.
Jedan od takvih je i Javna ustanova Audio-vizuelni centar Republike Srpske, u vlasništvu Vlade Republike Srpske, a na čelu s v.d. direktoricom Anjom Ilić.
Ova ustanova je od svog osnivanja 2021. godine, zaključno sa 7. julom 2023. godine, zaključila ukupno 163 ugovora, od čega je čak 160 direktnih sporazuma, uz jedan također netransparetni pregovarački postupak bez objave obavještenja. Procentualno, 98% ugovora čine direktni sporazumi, što je značajno iznad prosjeka.
U kojoj mjeri su netransparentni direktni sporazumi ovog ugovornog organa pokazuje i podatak da JU Audio-vizuelni centar RS uopće koristi spomenutu mogućnost da, prije zaključenja direktnih sporazuma, preko Portala javnih nabavki pozove firme da dostave ponude.
Što se tiče konkretnih ugovora, većina ih jeste manje vrijednosti, no u više slučajeva se mogao provesti ili transparentniji postupak javne nabavke (npr. konkurentski zahtjev ili otvoreni postupak), ili iskoristiti mogućnost da se pozovu firme da dostave ponude s ciljem zaključivanja direktnog sporazuma.
Evo nekoliko primjera:
- Farbanje i nanošenje zaštitnog premaza na konstrukcije – ugovor vrijedan 2.670 KM bez PDV-a dodijeljen firmi Bosswed
- Usluge prevoza – ugovor vrijedan 1.200 KM bez PDV-a dodijeljen firmi Frigomatika
- Usluga izrade i instalacije programa za računovodstvo – ugovor vrijedan 4.470 KM bez PDV-a dodijeljen firmi E-Info
- Zavjese – ugovor vrijedan 2.509,26 KM bez PDV-a dodijeljen firmi Megastil
- Tri inventer klime s montažom – ugovor vrijedan 4.860 KM bez PDV-a dodijeljen firmi GRI-VENT
- Kompjuterska oprema – ugovor vrijedan 5.108,47 KM bez PDV-a dodijeljen firmi Mintict...
Ovome dodajmo da je nekim firmama do sada dodijeljeno više ugovora. Spomenimo samo firmu Infocom računari s kojom je zaključeno pet ugovora ukupne vrijednosti 5.453,84 bez PDV-a, mahom za audio, video i računarsku opremu, te firmu Desk s kojom su parafirana tri ugovora vrijedna 7.225 KM bez PDV-a za računarsku opremu, kancelarijski materijal i tonere.
Direktne sporazume ovog ugovornog organa je algoritam koji koristi portal PratimoTendere označio rizičnim, te im je dodijelio crvene zastavice.
Na kraju spomenimo i to da je, prema zvaničnim podacima, Audio-vizuelni centar RS proveo samo dva konkurentska zahtjeva, a najvrjedniji je onaj koji je okončan dodjelom ugovora kompaniji Sana tehnika za nabavku radova na sanaciji i adaptaciji poslovnog prostora.
Vrijednost ugovora iznosila je precizno 53.170 KM bez PDV-a. To ne bi bilo sporno da kasnije nije zaključen novi ugovor s ovom firmom, onaj za dodatne radove, a vrijednost je skoro na zakonskoj granici od 20% - 10.493,84 KM bez PDV-a.
(pratimotendere.ba)